دلایل اصلی افسردگی در نوجوانان

دلایل اصلی افسردگی در نوجوانان | افسردگی نوجوانان یکی از شایع‌ترین مشکلات جامعه در سال‌های اخیر است که در این مطلب می‌خواهیم بیشتر راجع به این موضوع صحبت کنیم. اگر افسردگی در این برهه از زندگی فرد درمان نشود، ممکن است در آینده مشکلات بسیاری را برای وی به وجود بیاورد.

افسردگی نوعی اختلال ذهنی و احساسی است که ممکن است به دلایل مختلفی در فرد ظاهر شود. این اختلالات سن و سال نمی‌شناسند و بزرگ و کوچک به آن دچار می‌شوند.

با آغاز دوره‌ی نوجوانی علاوه بر تغییرات ظاهری و جسمی، روح و روان فرد هم دچار تغییر می‌شوند. گاهی ممکن است از دست دادن یکی از عزیزان، صانحه‌ای ناگوار، اختلافات خانوادگی و حتی فشار کاری منجر به بروز این مشکلات شوند.

دلایل اصلی افسردگی در نوجوانان

اخیرا نوجوانان بیشتر از هر قشری دچار این اختلالات می‌شوند. از علائمی که افسردگی را نشان می‌دهند می‌توان به زودرنجی، خشم، احساس ناامیدی، میل به تنهایی و … اشاره کرد.

حتی می‌توان با توجه به تغییرات غذایی و خواب هم این موضوع را تشخیص داد. اغلب افراد مبتلا اشتهای کمی به غذا دارند و ساعات خواب آن‌ها کاملا دست خوش بی نظمی شده است. این افراد همیشه خود را مورد سرزنش قرار می‌دهند و از جامعه دوری می‌کنند.

برای درمان افسردگی نوجوانان اطرافیان نقش بسیار مثبتی می‌توانند داشته باشند. البته درمان به حد بسیار زیادی به خواست خود فرد هم بستگی دارد.

به عنوان یکی از این راه‌های درمانی افسردگی می‌توان به مراجعه به متخصصین اشاره کرد. گاهی مراجعه به افرادی که در این زمینه دانش بیشتری دارند کمک بسار زیادی برای درمان به فرد می‌کند. خانواده و دوسان هم در این درمان نقش بسزایی دارند.

برای مثال خانواده می‌تواند تفریحاتی همراه با آموزش را برای نوجوان خود فراهم کند که هم به آموزش او منجر شود و هم اوقات خوشی را در کنار هم داشته باشند.