راه های کنترل وسواس فکری

چگونه وسواس فکری را کنترل کنیم ؟

طبق یافته های روانشناسی ، افکار وسواسی به حد باور نکردنی از طریق عوامل خارجی آغاز می شوند. توانایی شخص برای کنار گذاشتن وسواس خود با شدت و قدرت پریشانی مزاحمت ها ارتباط دارد و درماندگی حاصل از وسواس های فکری تحت تاثیر وضعیت عاطفی شخص است.

در نتیجه برای پیشرفت در بهبود وضعیت عاطفی بیمار باید از درماندگی حاصل از وسواس فکری او کاست تا کنار گذاشتن افکار آسان تر شود.

عوامل موثر در افزایش خطر بروز وسواس فکری

عوامل بروز وسواس فکری عبارتند از  : 

  • ژنتیک: آزمایشات نشان داده است که فاکتورهای ژنتیکی هم در ابتلا به این بیماری موثرند. اگر این اختلال در فامیل درجه یک شما وجود داشته باشد، احتمال بروز این اختلال در شما نیز بیشتر است.
  • ساختار و کارکرد مغز: مطالعاتی در این زمینه انجام شده است و شواهدی نیز مبنی بر وجود ارتباطاتی بین ساختار و کارکرد مغز و ابتلا به این اختلال وجود دارد ولی هنوز نیاز به تحقیقات بیشتری در این زمینه کاملا احساس می شود.
  • محیطی که فرد در آن پرورش پیدا کرده است و افراد خانواده نیز در بروز و یا عدم بروز این اختلالات موثرند.
  • افرادی که در دوران کودکی مورد سوء استفاده ی جسمی و روحی و یا آسیب های دیگر قرار می گیرند، بسیار بیشتر از سایرین در معرض خطر ابتلا به وسواس فکری هستند.

"بیماری

روان درمانی

روان درمانی هم درمورد کودکان و هم بزرگسالان میتواند موثر باشد. تحقیقات نشان داده است که انواع خاصی از روان درمانی از جمله درمان شناختی رفتاری و سایر درمان های مرتبط می تواند همراه با مصرف دارو برای بسیاری از افراد مبتلا به وسواس موثر باشد.

یک نوع از روش های روان درمانی شناختی رفتاری که به صورت در معرض عامل بروز این اختلال قرار گرفته اند و پیشگیری از پاسخ وسواسی می تواند در کاهش رفتارهای اجباری در اختلالات وسواسی موثر باشد . 


اختلال وسواس ، تکرار بی وقفه نگرانی